Przykładem diety odchudzającej jest stworzona przez dr. Arthura Agatsona dieta South Beach, zwana również dietą Plaż Południowych. Nie jest to jedna z diet całkowicie rygorystycznych, kiedy to odmawiamy naszemu organizmowi wielu produktów, które wcześniej regularnie jedliśmy, gdzie namiętnie liczymy kalorie i ściśle przestrzegamy się przed jedzeniem słodyczy. Co więcej dieta Plaż Południowych nie ma określonego czasu trwania, jej twórca zaleca stosowanie jej przez całe życie (tym samym eliminując efekt jojo).

Na czym polega?

Głównym założeniem diety jest to, aby cieszyć się jedzeniem a jednocześnie nie przybierać na wadze. Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy ze swego jadłospisu wyeliminować (albo przynajmniej ograniczyć) wysoko przetworzone węglowodany, które zamiast zaspokajać nasze pragnienie, wywołują uczucie głodu, ponieważ są zbyt szybko przyswajane przez nasz organizm. Węglowodany, których należy się wystrzegać to wszystkie te, które posiadają ponad sześćdziesiąt w indeksie glikemicznym (zrywamy więc z naszych lodówek tabele kaloryczne, zastępując je indeksem glikemicznym). Do produktów, bogatych w tego typu węglowodany zalicza się m.in. białe pieczywo (rownież inne typy pieczywa) oraz makarony. Po wyeliminowaniu groźnych węglowodanów z jadłospisu należy skupić się na produktach bogatych w węglowodany o niskim poziomie cukru i chudego białka.

Uwaga: Dieta South Beach nie nadaje się dla osób chorych na cukrzycę, bowiem w połączeniu z lekami może spowodować zbyt duży spadek cukru!

Cała dieta składa się z trzech faz. Pierwsza z nich jest najtrudniejsza, bowiem trzeba odstawić takie produkty jak pieczywo, ziemniaki, owoce, czy słodycze. Rewelacją jest fakt, iż podczas dwóch tygodni – bo tyle trwa pierwsza faza – można schudnąć aż 6 kilogramów! Druga faza jest dużo prostsza, ponieważ do codziennej diety dołączamy niektóre (wcześniej odrzucone) produkty, jak np. owoce. Trzeci etap trwa najdłużej (w założeniu przez resztę życia) i jest najprzyjemniejszy, ponieważ organizm po wielu trudach przystosował się wreszcie do nowego stylu odżywiania.